Θεατρικά βραβεία κοινού 2019

Oι αγαπημένες μας  παραστάσεις

Κωνσταντίνα Κύρκου

Κάθε χρόνο οι φανατικοί του θεάτρου  βλέπουν, κρίνουν,  βαθμολογούν και ψηφίζουν τις αγαπημένες τους παραστάσεις, περιμένοντας να δουν και ν' ακούσουν στη βραδιά των "Θεατρικών Βραβείων" σε ποια, σε ποιες και σε ποιους θα απονεμηθούν τα βραβεία και οι τιμές.

 Τα "Θεατρικά Βραβεία" είναι, πια, θεσμός και είναι  μια πρωτοβουλία που, ξεκίνησε χρόνια τώρα,  και συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία το περιοδικό «Αθηνόραμα», μέσα από την έντυπη και ηλεκτρονική μορφή του.

Φέτος το αναγνωστικό  κοινό του Αθηνοράματος, αποφάσισε με την ψήφο του για την καλύτερη παράσταση της χρονιάς, αλλά  και για όλα τα υπόλοιπα βραβεία που θα ήθελε να δοθούν.

Σε μία λαμπερή βραδιά, με ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, στην αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, δόθηκαν 25 χρυσά αγαλματίδια  στους νικητές της θεατρικής χρονιάς.

Την πρωτιά για φέτος απέσπασε, καθόλου άδικα, η συναρπαστική παράσταση «Άνθρωποι και Ποντίκια» της ομάδας Cartel, σε σκηνοθεσία Βασίλη Μπισμπίκη.

Στη δεύτερη θέση καλύτερης παράστασης ήταν το «Ποιός σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα» του Θεάτρου του Νέου Κόσμου, η οποία κέρδισε επίσης, το τρίτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Βαγγέλη Θεοδωρόπουλο και το πρώτο βραβείο ανδρικής ερμηνείας για τον Γιάννη Νιάρρο.

Τρίτη καλύτερη παράσταση για το κοινό ψηφίστηκε το «Ξύπνα Βασίλη» στο Εθνικό Θέατρο και ο Άρης Μπινιάρης για το δεύτερο βραβείο σκηνοθεσίας. Ψηλά στην προτίμηση των θεατών βρέθηκε και η παράσταση «Γιούγκερμαν» του θεάτρου Πορεία, η οποία συγκέντρωσε πέντε βραβεία.

Με το βραβείο της καλύτερης γυναικείας ερμηνείας τιμήθηκε η Μαρία Ναυπλιώτου για την ενσάρκωση της Μαρίας Κάλλας στο «Master Class».

Αναλυτικά οι νικήτριες και νικητές της βραδιάς:

 Βραβείο Σχεδιασμού Ήχου

1. Γιούγκερμαν – Λένα Χατζηγρηγορίου / Λήδα Μανιατάκου

Βραβείο Φωτισμού

1. Τερέζα Ρακέν – Μελίνα Μάσχα

2. Γιούγκερμαν – Aλέκος Αναστασίου

3. Έγκλημα στο Orient Express – Λευτέρης Παυλόπουλος

Βραβείο Μουσικής Σύνθεσης

1. Απλή μετάβαση – Θέμης Καραμουρατίδης

2. Γιούγκερμαν – Κατερίνα Πολέμη

3. Τερέζα Ρακέν – Μίνως Μάτσας

Βραβείο Ενδυματολογίας

1. Γιούγκερμαν – Άγγελος Μέντης

2. Ερωτευμένος Σαίξπηρ – Ηλένια Δουλαδίρη

3. Ο κύκλος του έρωτα – Κλαιρ Μπρέισγουελ

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. Ερωτευμένος Σαίξπηρ – Μανώλης Παντελιδακης

2. Έγκλημα στο Orient Express – Γιώργος Γαβαλάς / Μαίρη Τσαγκάρη

3. Τζάσμιν – Μαγιού Τρικεριώτη

Βραβείο Γυναικείου Ρόλου

1. Μaster class – Μαρία Ναυπλιώτου

2. Τερέζα Ρακέν – Μαρία Κίτσου

3. Τζάσμιν – Ελένη Ράντου

Βραβείο Ανδρικού Ρόλου

1. Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα – Γιάννης Νιάρος

2. Κάθε Τρίτη με τον Μόρι – Γρηγόρης Βαλτινός

3. Γιούγκερμαν – Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας

1. Άνθρωποι και ποντίκια – Βασίλης Μπισμπίκης

2. Ξύπνα Βασίλη – Άρης Μπινιάρης

3. Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα – Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος

 Βραβείο Καλύτερης Παράστασης

1. Άνθρωποι και ποντίκια – Βασίλης Μπισμπίκης

2. Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα – Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος

3. Ξύπνα Βασίλη – Άρης Μπινιάρης

 



About us

allYOU

Φρέσκο (ολόφρεσκο), δικό σου (καταδικό σου) site:
allyou.gr. Δηλαδή όλη εσύ, όλα εσύ. Όλα για σένα, όλα από σένα.

Ποιοι είμαστε

Top
0
Shares

Σου αρέσει αυτό που διάβασες;

Ακολούθησέ μας στα social. Κάνε κλικ σε ένα από τα εικονίδια!

0
Shares