ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ
Στου Ψυρρή με την νταντά μου
Για καφέ στο ανθισμένο Little Kook
Την έχεις δει την Mary Poppins; Δεν είναι μια μαγική ταινία που σε κάνει να (ξανα)πιστέψεις στη μαγεία; Αν δεν την έχεις δει, στην προτείνω με κλειστά τα μάτια, έχεις ή όχι παιδιά.
Αυτή την νταντά θα πάω σήμερα να συναντήσω αλλά όχι σε κάποια κινηματογραφική αίθουσα αυτή τη φορά. Θα με περιμένει στου Ψυρρή, στο πολύ αγαπημένο Little Kook, που με τρελαίνει με τη διακόσμησή του, την εναλλασσόμενη με τις εποχές.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν είναι τόσο τα γλυκά του ή ο καφές του που με ελκύουν σε αυτό το μαγαζί που έχει γίνει talk of the town από την πρώτη μέρα έναρξής του.
Ούτε καν οι άπειρες ινσταγκραμικές φωτό που μπορείς να βγάλεις σε κάθε του γωνιά- γιατί, ας το ομολογήσουμε, το Ίνστα αποτελεί ένα ισχυρό κίνητρο για να επισκεφτείς κάποιο στέκι.
Η μαγεία του, ξεκάθαρα αυτή είναι η αφορμή - αλλά και η ανάγκη μου.
Και αυτή την εποχή η μαγεία φτάνει και περισσεύει ανάμεσα στις μυγδαλιές, τα καρουζέλ, τους πιγκουίνους και φυσικά τη Mary Poppins και τη μαγική της ομπρέλα, που θα μου φτιάξει τόσο πολύ τη διάθεση που θα ανοίξω εύκολα και τη δική μου νοητή ομπρέλα και να πετάξω ψηλά.
Αν είσαι στο κέντρο σήμερα, ρίξε μια ματιά στον ουρανό. Ή έλα απλά να πιούμε ένα τσάι.
Info: Καραϊσκάκη 17, Ψυρρή, Αθήνα
SELECTIONS
- Ο Elon Musk παρουσιάζει ένα AI-generated fashion show με τα διασημότερα πολιτικά πρόσωπα και γίνεται talk of the Internet
- Το ολοκαίνουριο μακρύ καρέ της Έβελυν Καζαντζόγλου θα σε πείσει να κοντύνεις κι εσύ τα μαλλιά σου αυτό το καλοκαίρι
- Charlize Theron, Serena Williams, Rosalía και Zendaya κλέβουν τις εντυπώσεις στο party του LVMH για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού
- 5 τρόποι για να ανακουφίσεις την επιδερμίδα σου μετά από ένα ηλιακό έγκαυμα