Skip to main content

ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ

Grammy 2024: H πλήρης λίστα με όλους τους νικητές

Η Victoria Monét, η Taylor Swift, η SZA και η Miley Cyrus ήταν μεταξύ των μεγάλων νικητών της βραδιάς.



Οι νικητές των Grammy 2024 είναι μέσα! Τα 66α ετήσια βραβεία Grammy τίμησαν τους καλύτερους στη μουσική της προηγούμενης χρονιάς — συγκεκριμένα από την 1η Οκτωβρίου 2022 έως τις 15 Σεπτεμβρίου 2023. Συνεχίστε να διαβάζετε για να μάθετε περισσότερα για τους νικητές Grammy 2024 και στις 94 κατηγορίες και τους υποψηφίους τους.

Album of the Year

  • Boygenius - The Record
  • Janelle Monáe - The Age of Pleasure
  • Jon Batiste - World Music Radio
  • Lana Del Rey - Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd
  • Miley Cyrus - Endless Summer Vacation
  • Olivia Rodrigo - Guts
  • SZA - SOS
  • WINNER: Taylor Swift - Midnights

Record of the Year

  • Billie Eilish - What Was I Made For?
  • Boygenius - Not Strong Enough
  • Jon Batiste - Worship
  • WINNER: Miley Cyrus - Flowers
  • Olivia Rodrigo - Vampire
  • SZA - Kill Bill
  • Taylor Swift - Anti-Hero
  • Victoria Monét - On My Mama

Song of the Year

  • WINNER: Billie Eilish - What Was I Made For?
  • Dua Lipa - Dance the Night
  • Jon Batiste - Butterfly
  • Lana Del Rey - A&W
  • Miley Cyrus - Flowers
  • Olivia Rodrigo - Vampire
  • SZA - Kill Bill
  • Taylor Swift - Anti-Hero

Best New Artist

  • Coco Jones
  • Gracie Abrams
  • Fred Again..
  • Ice Spice
  • Jelly Roll
  • Noah Kahan
  • WINNER: Victoria Monét
  • The War and Treaty

Best Music Video

  • WINNER: The Beatles - I'm Only Sleeping
  • Tyler Childers - In Your Love
  • Billie Eilish - What Was I Made For
  • Kendrick Lamar - Count Me Out
  • Troye Sivan - Rush

Best Pop Solo Performance

  • Billie Eilish - What Was I Made For?
  • Doja Cat - Paint the Town Red
  • WINNER: Miley Cyrus - Flowers
  • Olivia Rodrigo - Vampire
  • Taylor Swift - Anti-Hero

Best Pop Duo/Group Performance

  • Labrinth Featuring Billie Eilish - Never Felt So Alone
  • Lana Del Rey Featuring Jon Batiste - Candy Necklace
  • Miley Cyrus Featuring Brandi Carlile - Thousand Miles
  • WINNER: SZA Featuring Phoebe Bridgers - Ghost in the Machine
  • Taylor Swift Featuring Ice Spice - Karma

Best Pop Dance Recording

  • Bebe Rexha & David Guetta - One in a Million
  • Calvin Harris Featuring Ellie Goulding - Miracle
  • David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray - Baby Don’t Hurt Me
  • WINNER: Kylie Minogue - Padam Padam
  • Troye Sivan - Rush

Best Pop Vocal Album

  • Kelly Clarkson - Chemistry
  • Miley Cyrus - Endless Summer Vacation
  • Olivia Rodrigo - Guts
  • Ed Sheeran - - (Subtract)
  • WINNER: Taylor Swift - Midnights

Best Dance/Electronic Recording

  • Aphex Twin - Blackbox Life Recorder 21F
  • James Blake - Loading
  • Disclosure - Higher Than Ever BEfore
  • Romy & Fred again.. - Strong
  • WINNER: Skrillex, Fred again.. & Flowdan - Rumble

Best Dance/Electronic Music Album

  • James Blake - Playing Robots Into Heaven
  • The Chemical Brothers - For That Beautiful Feeling
  • WINNER: Fred again.. - Actual Life 3 (January 1 - September 9 2022)
  • Kx5 - Kx5
  • Skrillex - Quest for Fire

Best Rap Performance

  • Baby Keem ft. Kendrick Lamar - The Hillbillies
  • Black Thought - Love Letter
  • Coi Leray - Players
  • Drake & 21 Savage - Rich Flex
  • WINNER: Killer Mike ft. André 3000, Future, and Eryn Allen Kane - Scientists & Engineers

Best Melodic Rap Performance

  • Burna Boy Featuring 21 Savage - Sittin’ on Top of the World
  • Doja Cat - Attention
  • Drake & 21 Savage - Spin Bout U
  • WINNER: Lil Durk Featuring J. Cole - All My Life
  • SZA - Low

Best Rap Song

  • Doja Cat - Attention
  • Nicki Minaj & Ice Spice ft. Aqua - Barbie World
  • Lil Uzi Vert - Just Wanna Rock
  • Drake & 21 Savage - Rich Flex
  • WINNER: Killer Mike ft. André 3000, Future, and Eryn Allen Kane - Scientists & Engineers

Best Rap Album

  • Drake & 21 Savage - Her Loss
  • WINNER: Killer Mike - Michael
  • Metro Boomin - Heroes & Villains
  • Nas - King’s Disease III
  • Travis Scott - Utopia

Songwriter of the Year, Non-Classical

  • Edgar Barrera
  • Jessie Jo Dillon
  • Justin Tranter
  • Shane McAnally
  • WINNER: Theron Thomas

Best R&B Performance

  • Chris Brown - Summer Too Hot
  • WINNER: Coco Jones - ICU
  • Robert Glasper Featuring Sir & Alex Isley - Back to Love
  • SZA - Kill Bill
  • Victoria Monét - How Does It Make You Feel

Best Traditional R&B Performance

  • Babyface ft. Coco Jones - Simple
  • Kenyon Dixon - Lucky
  • Victoria Monét ft. Earth, Wind & Fire and Hazel Monét - Hollywood
  • WINNER: PJ Morton ft. Susan Carol - Good Morning
  • SZA - Love Language

Best R&B Song

  • Coco Jones - ICU
  • Halle - Angel
  • Robert Glasper ft. SiR & Alex Isley - Back to Love
  • WINNER: SZA - Snooze
  • Victoria Monét - On My Mama

Best Progressive R&B Album

  • 6lack - Since I Have a Lover
  • Diddy - The Love Album: Off the Grid
  • Terrace Martin and James Fauntleroy - Nova
  • Janelle Monáe - The Age of Pleasure
  • WINNER: SZA - SOS

Best R&B Album

  • Babyface - Girls Night Out
  • Coco Jones - What I Didn’t Tell You
  • Emily King - Special Occasion
  • Summer Walker - Clear 2: Soft Life EP
  • WINNER: Victoria Monét - Jaguar II

Best African Music Performance

  • Asake & Olamide - Amapiano
  • Ayra Starr - Rush
  • Burna Boy - City Boys
  • Davido Featuring Musa Keys - Unavailable
  • WINNER: Tyla - Water

Best Latin Pop Album

  • AleMor - Beautiful Humans, Vol. 1
  • WINNER: Gaby Moreno - X Mi (Vol. 1)
  • Maluma - Don Juan
  • Pablo Alborán - La Cuarta Hoja
  • Paula Arenas - A Ciegas
  • Pedro Capó - La Neta

Best Música Urbana Album

  • Rauw Alejandro - Saturno
  • WINNER: Karol G - Mañana Será Bonito
  • Tainy - Data

Best Música Mexicana Album (Including Tejano)

  • Ana Bárbara - Bordado a Mano
  • Flor de Toloache - Motherflower
  • Lila Downs - La Sánchez
  • Lupita Infante - Amor Como en las Películas de Antes
  • WINNER: Peso Pluma - Génesis

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

  • Daisy Jones & The Six - Aurora
  • WINNER: Various Artists - Barbie The Album
  • Various Artists - Black Panther: Wakanda Forever - Music From and Inspired By
  • Various Artists - Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3
  • Weird Al Yankovic - Weird: The Al Yankovic Story

Best Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television)

  • John Williams - The Fabelmans
  • John Williams - Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Ludwig Göransson - Black Panther: Wakanda Forever
  • WINNER: Ludwig Göransson - Oppenheimer
  • Mark Ronson & Andrew Wyatt - Barbie

Best Song Written for Visual Media

  • WINNER: Billie Eilish - What Was I Made For?
  • Dua Lipa - Dance the Night
  • Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua - Barbie World
  • Rihanna - Lift Me Up
  • Ryan Gosling - I’m Just Ken

Best Comedy Album

  • Trevor Noah - I Wish You Would
  • Wanda Sykes - I'm An Entertainer
  • Chris Rock - Selective Outrage
  • Sarah Silverman - Someone You Love
  • WINNER: Dave Chappelle - What's In A Name?

Best Music Film

  • WINNER: Moonage Daydream
  • How I'm Feeling Now
  • Live From Paris, The Big Steppers Tour
  • I Am Everything
  • Dear Mama

Best Alternative Music Performance

  • Alvvays - Belinda Says
  • Arctic Monkeys - Body Paint
  • WINNER: Boygenius - Cool About It
  • Lana Del Rey - A&W
  • Paramore - This Is Why

Best Alternative Music Album

  • Arctic Monkeys - The Car
  • WINNER: Boygenius - The Record
  • Gorillaz - Cracker Island
  • Lana Del Rey - Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd
  • PJ Harvey - I Inside the Old Year Dying

Best Alternative Jazz Album

  • Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily - Love in Exile
  • Cory Henry - Live at the Piano
  • Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue - SuperBlue: The Iridescent Spree
  • Louis Cole - Quality Over Opinion
  • Meshell Ndegeocello - The Omnichord Real Book

Best Reggae Album

  • Buju Banton - Born For Greatness
  • Beenie Man - Simma
  • Collie Buddz - Cali Roots Riddim 2023
  • Burning Spear - No Destroyer
  • WINNER: Julian Marley & Antacus - Colors of Royal

Best Global Music Performance

  • Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily - Shadow Forces
  • Burna Boy - Alone
  • Davido - Feel
  • Silvana Estrada - Milagro Y Disastre
  • Falu & Gaurav Shah (ft. PM Narendra Modi) - Abundance In Millets
  • WINNER: Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain ft. Rakesh Chaurasia - Pashto
  • Ibrahim Maalouf ft. Cimafunk & Tank and the Bangas - Todo Colores

Best Global Music Album

  • Susana Baca- Epifanías
  • Bokanté - History
  • Burna Boy - I Told Them…
  • Davido - Timeless
  • WINNER: Shakti - This Moment

Best Country Solo Performance

  • Brandy Clark - Buried
  • WINNER: Chris Stapleton - White Horse
  • Dolly Parton - The Last Thing on My Mind
  • Luke Combs - Fast Car
  • Tyler Childers - In Your Love

Best Country Duo/Group Performance

  • Dierks Bentley ft. Billy Strings - High Note
  • Brothers Osborne - Nobody’s Nobody
  • WINNER: Zach Bryan ft. Kacey Musgraves - I Remember Everything
  • Vince Gill & Paul Franklin - Kissing Your Picture (Is So Cold)
  • Jelly Roll with Lainey Wilson - Save Me
  • Carly Pearce ft. Chris Stapleton - We Don’t Fight Anymore

Best Country Song

  • Brandy Clark - Buried
  • WINNER: Chris Stapleton - White Horse
  • Morgan Wallen - Last Night
  • Tyler Childers - In Your Love
  • Zach Bryan ft. Kacey Musgraves - I Remember Everything

Best Country Album

  • Brothers Osborne - Brothers Osborne
  • Kelsea Ballerini - Rolling Up the Welcome Mat
  • WINNER: Lainey Wilson - Bell Bottom Country
  • Tyler Childers - Rustin’ in the Rain
  • Zach Bryan - Zach Bryan

Best Rock Performance

  • Arctic Monkeys - Sculptures of Anything Goes
  • Black Pumas - More Than a Love Song
  • WINNER: Boygenius - Not Strong Enough
  • Foo Fighters - Rescued
  • Metallica - Lux Æterna

Best Rock Song

  • WINNER: Boygenius - Not Strong Enough
  • Foo Fighters - Rescued
  • Olivia Rodrigo - Ballad of a Homeschooled Girl
  • Queens of the Stone Age - Emotion Sickness
  • The Rolling Stones - Angry

Best Rock Album

  • Foo Fighters - But Here We Are
  • Greta Van Fleet - Starcatcher
  • Metallica - 72 Seasons
  • WINNER: Paramore - This Is Why
  • Queens of the Stone Age - In Times New Roman…

Producer of the Year, Non-Classical

  • Daniel Nigro
  • Dernst “D’Mile” Emile II
  • Hit-Boy
  • Jack Antonoff
  • Metro Boomin

Best Engineered Album, Non-Classical

  • Bokanté - History
  • Boygenius - The Record
  • Caroline Polachek - Desire, I Want to Turn Into You
  • Feist - Multitudes
  • WINNER: Victoria Monét - Jaguar II

Best Engineered Album, Classical

  • Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic - Fandango
  • Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra - Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces
  • Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry - Sanlikol: A Gentleman Of Istanbul - Symphony For Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor
  • WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra - Contemporary American Composers
  • Shara Nova & A Far Cry - The Blue Hour

Producer of the Year, Classical

  • David Frost
  • Morten Lindberg
  • Dmitriy Lipay
  • WINNER: Elaine Martone
  • Brian Pidgeon

Best Remixed Recording

  • WINNER: Depeche Mode - Wagging Tongue (Wet Leg Remix)
  • Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown - New Gold (Dom Dolla Remix)
  • Lane 8 - Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)
  • Mariah Carey - Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)
  • Turnstile and Badbadnotgood ft. Blood Orange - Alien Love Call

Best Immersive Audio Album

  • WINNER: Alicia Keys - The Diary of Alicia Keys
  • Bear McCreary - God of War Ragnarok
  • George Strait - Blue Clear Sky
  • Madison Beer - Silence Between Songs
  • Ryan Ylyate - Act 3 (Immersive Edition)

Best Instrumental Composition

  • Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia - Motion
  • WINNER: John Williams - Helena's Theme
  • Lakecia Benjamin ft. Angela Davis - Amerikkan Skin
  • Ludwig Göransson - Can You Hear the Music
  • Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin's Big Phat Band - Cutey And The Dragon

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • Hilario Duran And His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera - I Remember Mingus
  • Just 6 - Angels We Have Heard On High
  • Ludwig Göransson - Can You Hear the Music
  • WINNER: The String Revolution ft. Tommy Emmanuel - Folsom Prison Blues
  • Wednesday Addams - Paint It Black

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • Cécile McLorin Salvant - Fenestra
  • Maria Mendes ft. John Beasley & Metropole Orkest - Com Que Voz (Live)
  • Patti Austin ft. Gordon Goodwin's Big Phat Band - April in Paris
  • WINNER: säje ft. Jacob Collier - In the Wee Small Hours of the Morning
  • Samara Joy - Lush Life

Best Orchestral Performance

  • Buffalo Philharmonic Orchestra - Scriabin: Symphony No. 2; The Poem Of Ecstasy
  • WINNER: Los Angeles Philharmonic - Adès: Dante
  • Netherlands Radio Philharmonic Orchestra - Bartók: Concerto For Orchestra; Four Pieces
  • The Philadelphia Orchestra - Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony
  • San Francisco Symphony - Stravinsky: The Rite of Spring

Best Opera Recording

  • WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus - Blanchard: Champion
  • Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus - Corigliano: The Lord Of Cries
  • The Dime Museum; Isaura String Quartet - Little: Black Lodge

Best Choral Performance

  • The Clarion Choir - Rachmaninoff: All-Night Vigil
  • The Crossing - Carols After a Plague
  • Miró Quartet; Conspirare - The House Of Belonging
  • San Francisco Symphony Chorus - Ligeti: Lux Aeterna
  • WINNER: Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir - Saariaho: Reconnaissance

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • Anthony McGill & Pacifica Quartet - American Stories
  • Catalyst Quartet - Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker
  • WINNER: Roomful Of Teeth - Rough Magic
  • Third Coast Percussion - Between Breaths
  • Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos - Beethoven For Three: Symphony No. 6, 'Pastorale' And Op. 1, No. 3

Best Classical Instrumental Solo

  • Robert Black - Adams, John Luther: Darkness And Scattered Light
  • Andy Akiho - Akiho: Cylinders
  • WINNER: Yuja Wang; Teddy Abrams, conductor (Louisville Orchestra) - The American Project
  • Seth Parker Woods - Difficult Grace
  • Curtis Stewart - Of Love

Best Classical Solo Vocal Album

Best Classical Compendium

Best Contemporary Classical Composition

Διαβάστε επίσης

ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ

«Στο πρώτο της πάθος, μια γυναίκα αγαπά τον αγαπημένο της, στη συνέχεια το μόνο που αγαπά είναι αγάπη» Lord Byron

Ο Λόρδος Βύρων πέθανε στις 19 Απριλίου 1824 στο πλευρό των Ελλήνων επαναστατών  στο Μεσολόγγι

ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ

«Η ζωή είναι σαν να κάνεις ποδήλατο. Για να διατηρήσεις την ισορροπία, πρέπει να συνεχίσεις να κινείσαι» Άλμπερτ Άινσταϊν

Μαθήματα σοφίας και ζωής από τον Άλμπερτ Άινσταϊν που πέθανε στις 18 Απριλίου του 1955

ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ

«Η μνήμη της καρδιάς εξαλείφει τα άσχημα και μεγεθύνει τα καλά» Gabriel García Márquez

O σπουδαίος Gabriel García Márquez πέθανε στις 17 Απριλίου 2014, αλλά τα βιβλία του συνεχίζουν να μας ταξιδεύουν

Προτεινόμενα

ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Ζώδια Σαββάτου 20 Απριλίου

Εάν πιστεύετε ότι μέχρι στιγμής τα έχετε δει όλα, θα διαπιστώσετε ότι κάνατε λάθος

ΠΡΟΤΑΣΗ ΗΜΕΡΑΣ

Όλα όσα θα δούμε στο Disney+ τον Απρίλιο

Με αποκλειστικό, πρωτότυπο περιεχόμενο, χιλιάδες τίτλους Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic και περιεχόμενο γενικής ψυχαγωγίας, το Disney+ προσφέρει στους fans περισσότερα από όσα φαντάζονται, όλα σε ένα σημείο.

ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

Αθήνα: Βόλτα σε έξι ξεχωριστά βιβλιοπωλεία

Έξι ιδιαίτερα βιβλιοπωλεία της Αθήνας, γεμάτα τέχνη, ποίηση, design, κυψέλες φιλαναγνωσίας και επικοινωνίας. Γράφει ο Μάνος Νομικός