![](/templates/yootheme/cache/e3/Pawel%20Althamer750-e3b626f6.jpeg)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΗΜΕΡΑΣ
Έκθεση στα Σφαγεία της Ύδρας
Φέτος ο εκθεσιακός χώρος του Ιδρύματος ΔΕΣΤΕ στην Ύδρα φιλοξενεί τον Πολωνό καλλιτέχνη Pawel Althamer.
Αξιόλογες εκθέσεις παρουσιάζουν κάθε καλοκαίρι τα Σφαγεία της Ύδρας, ο εκθεσιακός χώρος του Ιδρύματος ΔΕΣΤΕ. Φέτος θα ήθελα να δω τη διαδραστική έκθεση "To μυστικό του δίσκου της Φαιστού", του Πολωνού καλλιτέχνη Pawel Althamer, που συνδυάζει γλυπτική και περφόρμανς. Στο επίκεντρό της, η φύση της οικογένειας, των οικογενειακών σχέσεων και το πώς αυτές συνδέονται με το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Πηγή έμπνευσης για το συγκεκριμένο έργο είναι ο Δίσκος της Φαιστού, παλαιότερο γνωστό δείγμα τυπογραφίας και κωδικοποιημένης πληροφορίας, και ο Σμαραγδένιος Πίνακας, ένα κείμενο που αποδίδεται σε πρόσωπο των ελληνιστικών χρόνων γνωστό με το όνομα Ερμής Τρισμέγιστος. Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι τις 29/09.
Περισσότερες πληροφορίες: Deste.gr
Photo© Pawel Althamer
SELECTIONS
- Ο Elon Musk παρουσιάζει ένα AI-generated fashion show με τα διασημότερα πολιτικά πρόσωπα και γίνεται talk of the Internet
- Το ολοκαίνουριο μακρύ καρέ της Έβελυν Καζαντζόγλου θα σε πείσει να κοντύνεις κι εσύ τα μαλλιά σου αυτό το καλοκαίρι
- Charlize Theron, Serena Williams, Rosalía και Zendaya κλέβουν τις εντυπώσεις στο party του LVMH για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού
- 5 τρόποι για να ανακουφίσεις την επιδερμίδα σου μετά από ένα ηλιακό έγκαυμα